Vi vet at omstillingen fra en lineær til en sirkulær økonomi er avgjørende for å nå klimamålene. Så hvor står vi i dag? Hvilke tiltak bør prioriteres, og hvordan kan vi skape løsninger som både er sirkulære og lønnsomme? Dette var utgangspunktet da Klimapartnere Trøndelag og Vitensenteret i Trondheim inviterte til partnersamling.
Foto: Daniel Arntzen/Lykt Foto og Film
Status og virkemidler
Den 11. september samlet rundt 40 deltakere fra næringsliv, akademia og offentlig sektor seg for en halv dag med faglig påfyll og inspirasjon.

Ingrid Skive Ramstad, trainee i Klimapartnere Trøndelag, sørget for at deltakerne fikk lage seg egne, fargerike navnelapper.
Etter lunsj og mingling gikk turen videre inn i Planetariet, et kuleformet rom med en 360-graders kino der skjermen fyller hele synsfeltet. Her hadde Vitensenteret laget en spesialfilm. Vi fikk bli med på en reise gjennom klimaendringene og deres påvirkning på jorda, blant annet effekter på temperatur, havstrømmer og vindmønstre.

Deretter var det klart for dagens første foredrag. Det ble holdt av Alexander Christiansen, daglig leder i Circular Norway og ansvarlig for «Circularity Gap Report 2025». Han ga et tydelig statusbilde: Norge er fortsatt bare 2 prosent sirkulært. Bruken av sekundære materialer øker, men det samlede materialfotavtrykket vokser likevel på grunn av økt import. Det betyr at klima- og miljøbelastningen fra nordmenns forbruk i økende grad flyttes ut av landet og inn i globale verdikjeder. I en tid preget av geopolitiske spenninger og handelskonflikter er det med på å gjøre oss mer sårbare.

Videre fikk vi høre fra Thomas Hartnik, divisjonsdirektør for miljø og naturressurser hos NIBIO. Han er også medlem av regjeringens ekspertgruppe for utredning av virkemidler for å fremme sirkulære aktiviteter, og presenterte hovedpunktene fra rapporten «Ikke rett fram».
Ekspertgruppen foreslår 79 tiltak for å fremme sirkulære aktiviteter i sju verdikjeder: plast, elektronikk, tekstiler, avfall, bygg, anlegg og eiendom, kjøretøy og batterier samt bioressurser. Anbefalingene peker mot én klar retning: Det må bli dyrere å kjøpe nytt og billigere å reparere, gjenbruke og dele, slik at både produsenter og forbrukere får insentiver til å endre atferd.

I pausen fikk deltakerne utforske Vitensenterets utstillinger og lage vinyltrykk på et handlenett. Et lite, men inspirerende eksempel på hvordan kreativitet og sirkularitet kan gå hånd i hånd.
Bedrifter som viser vei
Etter pausen delte to virksomheter sine erfaringer med sirkulære forretningsmodeller.
Først ut var Ingvar Aune fra Sirken, den nyeste partneren i Klimapartnere Trøndelag. Deres visjon er å gjøre ombruk lønnsomt for byggenæringen ved hjelp av digitale, selvbetjente ombrukssentraler. Dette gir en trippelgevinst: mindre avfall og utslipp, verdiskaping for byggenæringen og Sirken, samt lave priser på gode materialer til markedet. Aune viste også hvordan ulike tilknytnings- og ombruksmodeller gjør det mulig for både bedrifter og kommuner i ulike størrelser å bruke plattformen.

Deretter tok Jo Eikeland Roald, Head of Strategic Communications i TOMRA Horizon, ordet. Han startet med å presentere TOMRA, som er kjent for sine panteautomater, før han pekte på sitt hovedbudskap: For at verden skal bli mer sirkulær, må vi ta i bruk det vi vet funker.
TOMRA Horizon er etablert nettopp for å overføre og videreutvikle selskapets teknologi til nye områder. Som eksempel trakk Roald fram et pilotprosjekt de har gjennomført i samarbeid med Århus kommune. Her erstattes engangs takeaway-emballasje med gjenbrukbare alternativer. Kunder som velger en gjenbrukbar kopp betaler et depositum på 5 danske kroner, som de får tilbake når koppen returneres i en av panteautomatene som er plassert rundt om i byen.
Nytt vitensenter i gammel ubåtbunker
Dagen ble avsluttet med et innlegg fra Åshild Adsen, administrerende direktør ved Vitensenteret i Trondheim. Hun delte fra deres planer om å etablere et nytt vitensenter i en av ubåtbunkerne på Nyhavna. Gjenbruk av eksisterende bygg gir et solid utgangspunkt for et bærekraftig og sirkulært prosjekt. Målet er å gi Trondheim et unikt samlingspunkt for læring, kreativitet og lek for mennesker i alle aldre.

En dag for inspirasjon
– Vi vet at sirkulærøkonomi er et tema partnerne våre er opptatt av, og vi tror vi har skapt en dag som er interessant for deltakerne, sier Marianne Bjerkem-Mahnsen, regionleder i Klimapartnere Trøndelag.
Målet var å gi deltakerne både faglig påfyll og konkrete eksempler på gode løsninger.
– Vi håper alle reiste hjem med ny kunnskap, inspirasjon og pågangsmot, avslutter hun.
Vi i Klimapartnere Trøndelag retter en stor takk til alle som bidro med engasjement og delingsvilje. Og en ekstra takk til Vitensenteret i Trondheim for godt vertskap.



Vitensenteret i Trondheim
Gå til nettside